Bilgi ve İletişim: (0452) 214 44 44

Kısaca Ordu

Doğu Karadeniz Bölgesinin kapısı konumundaki Ordu ili, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, koy ve kumsalları, hemen kıyı şeridinden başlayan dağları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile tarihin yanı sıra kültür ve doğa turizminde de geleceği parlak  bir şehirdir.

100 km’lik kıyı şeridi bulunan Ordu ilinin 60 km’lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir. Yörenin dağlar ve ormanlar ile kaplı olması, zengin florası ve sükuneti ziyaretçiler için çekici bir özellik olarak kabul edilmektedir.

Ordu ilinin sosyal ve kültürel yapısı, turizmin gelişmesi için de oldukça uygundur. Henüz doğallığını koruyan ve diğer illere göre bozulmamış kıyılarımız, deniz turizmi potansiyelimizi oluşturmaktadır. Zengin turizm potansiyeline sahip ilde kıyı turizmi, yayla turizmi, trekking, yamaç paraşütü, kayak, kano, sörf gibi etkinliklere imkan sağlayacak unsurlar mevcuttur. Yöresel mutfağını tanımak ve Karadeniz’in lezzetli balıklarını tatmak için Ordu’yu mutlaka gezip görmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Boztepe
Altınordu ilçe merkezine uzaklığı 6 km’dir. Teleferik ile Boztepe’ye çıkmak unutulmaz olacaktır. Zirvede çam ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrilmiş göz alabildiğince yeşilin tonunu da görebilirsiniz. Konaklama ve restoran tesisleri bulunmaktadır. Yöresel ürünlerin satıldığı mini bir pazar da bulunmaktadır. Gündüz manzarasının yanında gece manzarası da çok etkileyicidir. Ayrıca ekstrem spor tutkunları için yamaç paraşütü yapma imkanı da vardır.

Yoroz Kent Ormanı
Altınordu ilçe merkezine 20 km mesafede bulunan Yoroz Kent Ormanı, Saraycık mahallesinde yer almaktadır. Flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. 1200 basamak ile 900 metrelik zirveye çıkabilir ve seyir terasından şehri izleyebilirsiniz. Av ve yaban hayatı zengin olan Yoroz Kent Ormanı piknik, doğa yürüyüşü ve bisiklet safarisi için de tercih edilebilir.

Yason Burnu
Perşembe ilçesi Çaytepe mahallesi sınırları içinde yer alır. Perşembe ilçesine 15 km uzaklıktadır. Yason Burnu, denize uzanan küçük bir yarımada şeklindedir. Yarımada üzerinde kilise ve duvarı kalıntıları birlikte halen ayaktadır. Bunun yanı sıra deniz kıyısı boyunca uzanan duvar kalıntılarından bazı kısımlar, antik liman ve balık üretim havuzları günümüze kadar gelmiştir. Meşhur Argonot Efsanesi de Yason Burnu’nda geçmektedir. Yason Burnu popülaritesi oldukça artmış ve turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Cotyora(Bozukkale)
Altınordu ilçe merkezine 2 km mesafede Güzelyalı Mahallesinde yer almaktadır. 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir. Cotyora(Bozukkale) Ordu’nun tarihindeki ilk kuruluş yeri olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre Bizanslılar tarafından XI. yy.’da yapılan küçük bir gözetleme kulesinin burada yer aldığı anlaşılmıştır.

Kurul Kaya Yerleşkesi
Altınordu ilçe merkezine 13 km mesafede, Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2010 yılında başlatılan kazılardan sonra Kurul Kayalığı olarak bilinen mevkiinin bir kale olduğu tespit edilmiştir. Arkeolojik kazılar 2200 yıllık tarihi ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda bulunan Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin 2 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele Heykeli günümüze kadar sapasağlam gelmiştir.

Karaoluk Çiseli Şelalesi
Ordu-Fatsa yolu üzerinde 26 km mesafede olan Karaoluk Mahallesi sınırları içerisindedir. Şelalenin yanına kadar kolay bir şekilde ulaşılabilir. Her mevsim suların aktığı şelalede doğal göletler oluşmuştur. İlk gölet şelalenin dökülmeye başladığı yerde, ikinci gölet ise şelalenin döküldüğü yerdedir. Etrafı ormanlarla ve zengin bitki örtüsü ile çevrili şelalenin çevre manzarası da etkileyicidir.

Kazankaya Şelalesi
Çaybaşı ilçe merkezinden 5,5 km uzaklıktadır. İlçe merkezinden araç ile ulaşım mümkündür. Doğal güzelliği ile gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri olup, şelalenin bulunduğu nokta bir gezi parkurudur. Elektrik ve su mevcut olup orman içerisinde kamp yapılma imkanı vardır.

Çambaşı Yaylası
Kabadüz ilçesinde yer alan Çambaşı Yaylası Ordu’nun en gözde yaylalarından birisidir. 77 obası bulunan yaylanın geçmiş tarihlerde de önemli bir yeri var. Obaların merkezi konumundadır. Yaylada otel, restoran, market, pazar bulunmaktadır. Denize en yakın kayak merkezinin de bulunduğu yayla yaz kış çok sayıda ziyaretçisi vardır. Telefon erişimi var uygun kamp alanları mevcuttur.

Çambaşı Kayak Merkezi
Çambaşı Kayak Merkezi ülkemizin denize en yakın kayak merkezinden biridir. 650 dönüm arazi üzerinde telesiyej, kayak evi, otel, helikopter pisti ile idari ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Kayak merkezi, 1 km uzunluğunda bir piste sahiptir. Yaylada otel, restoran, lokanta, piknik yerleri, çarşı, pazar, sağlık ocağı bulunmaktadır.

Perşembe Yaylası
Aybası ilçesinde bulunan Perşembe Yaylası, doğa harikası menderesleri ile meşhurdur. Aybastı ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Perşembe Yaylası görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Menderesleri, göleti, platoları, şelaleleri ile ilgi odağı olan, konaklama ve yeme içme olanaklarının bulunduğu yaylada telefon, internet, elektrik mevcuttur. Kamp yapmak oldukça keyiflidir.

Ulugöl
Gölköy ilçesi Haruniye Mahallesi’nde yer alır. Gölköy ilçesine yaklaşık 17 km mesafededir. Çevresi meşe ve gürgen ağaçları ile çevrilmiş bir krater gölüdür. 26.5 hektarlık bir tabiat parkıdır. Çevresinde yerleşim yoktur. Her mevsim görülmeye değer bir manzaraya sahiptir, sonbaharda oluşan renk harmonisi kaçırılmamalıdır.

Hoynat Adası
Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Ramazan köyü sınırları içerisinde Hoynat tünelinin hemen yanındadır. Eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilmektedir. Üzerinde su kalıntısı bulunur. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli Karabatakların Türkiye ‘ de tek yuva yaptığı yerdir.

Keyfalan Yaylası
Mesudiye merkezine 20 km mesafededir. Yaylada, bakkal, manav, kasap, kır kahvesi, et lokantası hizmet vermektedir. Yerli halka ait yayla evlerinden et ve süt mamulleri temin edilebilir. Bölgede telefon ve internet erişimi vardır. Kamp alanları ve doğa yürüyüş parkurları mevcuttur.

Uluvahta Yaylası
Gölköy ilçe merkezine 14 km uzaklıktadır. Uluvahta Yaylası’nda 5000’i aşkın kişinin katılımıyla yayla şenlikleri düzenlenir. Etkinliklerin en büyüğü Uluvahta Yaylası halk tarafından çadırların kurulduğu, halk konserlerinin düzenlendiği yayla şenlikleri bölgenin en coşkulu festival ve panayır havasında geçen etkinliktir.

Ulugöl(Üreğil) Yaylası
Mesudiye ilçesi Kara Tepe’nin eteklerinde çam ormanlarının içerisinde ve çimlerle kaplı açık alanlarda kurulu olan yayla ilçe merkezine 28 km uzaklıktadır. Geleneksel yayla evleri mimarisine, oba yerleşim desenine örnek oluşturacak niteliktedir. Elektrik ve su bulunan bu yaylada göl manzarasına karşı kamp yapabilir, doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Taşbaşı Kilisesi
Ordu merkezinin girişinde, sahil şeridinde yer alan oldukça görkemli bir yapıdır. 1853 yılında bölgede yaşayan Rum Ortodoks cemaati tarafından yaptırılmıştır. Tamamı kesme taştan yapılmış, günümüze kadar ayakta kalabilen bazilika şeklinde bir yapıdır. 1983 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen kilise, 2000 yılından itibaren Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi
Altınordu ilçe merkezinde yer almaktadır. 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Paşaoğlu Konağı, zemin katı dahil olmak üzere üç katlıdır. Zemin kadı idare, birinci katı etnografik eserler seksiyonu ve ikinci katı ise konak özelliklerini taşıyacak şekilde düzenlenmiştir. Konak 625 m²’lik bir alana inşa edilmiştir.

Kahraman Sağra Fındık Müzesi
Altınordu ilçe merkezinde, üç katlı tarihi Kahraman Sağra Konağı restore edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla müzeye dönüştürülmüştür. Fındık ile ilgili her şeyin sergileneceği müzenin adı ise ” Fındığın Öyküsü Müzesi” oldu. Tematik müzede, fındık dikimi, üretimi, hasat süreci, işlenmesi ve nakliyesi temaları işlenmiş durumdadır.

Çikolata Park
Gülyalı ilçesinde bulunan Çikolata Park, Ordu’nun 19 ilçesinde üretilen coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı bir eko turizm noktası oldu. Ayrıca Ordu’ya özgü ürünlerin ağırlıklı olduğu yöresel kahvaltı ile de dikkatleri üstüne çekiyor. Çikolata Atölyesi’nde üretimi yapılan çikolataya, kentteki Kurul Kalesi’nde 2016 yılında yapılan arkeolojik kazıda 2 bin 100 yıllık heykeli bulunan, mitolojide “Ana Tanrıça” olarak anılan Kybele’nin adı verildi. Tamamen Kybele ve Ordu konseptli üretilen çikolatalar; fındık, bal, kokulu üzüm, mavi yemiş, ısırgan gibi Ordu’da bulunan sebze ve meyvelerden yapılıyor. Kurum ve kişisel workshoplarla Çikolata Kafe’de, kendi çikolatanızı kendi tercih ettiğiniz içeriklerle hazırlama imkânı sunuluyor.

Bolaman
Fatsa ilçe merkezine uzaklığı 9 km olan Bolaman, tüm doğallığı ve güzelliği ile sizi büyüleyecektir. Denize sıfır, mavi ile yeşilin kesiştiği doğal güzelliği ile Ordu’nun özel yerlerindendir. Haznedaroğlu Konağı bilinen tarihi yapılarından biridir. Bolaman’ın pideleri çok meşhurdur. Deniz kenarındaki pidecilerde Karadeniz’de yiyebileceğiniz en güzel pideleri tadabilirsiniz.

Yalıköy
Fatsa ilçesine bağlı bir sahil mahallesidir. Eski Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunmakla birlikte, 2008’de Karadeniz sahil yolunun tamamlanmasıyla bu kasaba yol dışında kalmış ve doğal yapısını bozulmadan korumuştur. Ekmeği ve Yalıköy Köftesi ile meşhurdur. Balıkçı barınağı çevresinde balık restoranları yer almaktadır. Günlük, taze balık çeşitlerini bulmak mümkündür.

Flora Hotel Ordu