Bilgi ve İletişim: (0452) 214 44 44

Kısaca Ordu

Doğu Karadeniz Bölgesinin kapısı konumundaki Ordu ili, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, koy ve kumsalları, hemen kıyı şeridinden başlayan dağları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile tarihin yanı sıra kültür ve doğa turizminde de geleceği parlak  bir şehirdir.

100 km’lik kıyı şeridi bulunan Ordu ilinin 60 km’lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir. Yörenin dağlar ve ormanlar ile kaplı olması, zengin florası ve sükuneti ziyaretçiler için çekici bir özellik olarak kabul edilmektedir.

Ordu ilinin sosyal ve kültürel yapısı, turizmin gelişmesi için de oldukça uygundur. Henüz doğallığını koruyan ve diğer illere göre bozulmamış kıyılarımız, deniz turizmi potansiyelimizi oluşturmaktadır. Zengin turizm potansiyeline sahip ilde kıyı turizmi, yayla turizmi, trekking, yamaç paraşütü, kayak, kano, sörf gibi etkinliklere imkan sağlayacak unsurlar mevcuttur. Yöresel mutfağını tanımak ve Karadeniz’in lezzetli balıklarını tatmak için Ordu’yu mutlaka gezip görmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Boztepe
Altınordu ilçe merkezine uzaklığı 6 km’dir. Teleferik ile Boztepe’ye çıkmak unutulmaz olacaktır. Zirvede çam ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrilmiş göz alabildiğince yeşilin tonunu da görebilirsiniz. Konaklama ve restoran tesisleri bulunmaktadır. Yöresel ürünlerin satıldığı mini bir pazar da bulunmaktadır. Gündüz manzarasının yanında gece manzarası da çok etkileyicidir. Ayrıca ekstrem spor tutkunları için yamaç paraşütü yapma imkanı da vardır.

Yoroz Kent Ormanı
Altınordu ilçe merkezine 20 km mesafede bulunan Yoroz Kent Ormanı, Saraycık mahallesinde yer almaktadır. Flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. 1200 basamak ile 900 metrelik zirveye çıkabilir ve seyir terasından şehri izleyebilirsiniz. Av ve yaban hayatı zengin olan Yoroz Kent Ormanı piknik, doğa yürüyüşü ve bisiklet safarisi için de tercih edilebilir.

Yason Burnu
Perşembe ilçesi Çaytepe mahallesi sınırları içinde yer alır. Perşembe ilçesine 15 km uzaklıktadır. Yason Burnu, denize uzanan küçük bir yarımada şeklindedir. Yarımada üzerinde kilise ve duvarı kalıntıları birlikte halen ayaktadır. Bunun yanı sıra deniz kıyısı boyunca uzanan duvar kalıntılarından bazı kısımlar, antik liman ve balık üretim havuzları günümüze kadar gelmiştir. Meşhur Argonot Efsanesi de Yason Burnu’nda geçmektedir. Yason Burnu popülaritesi oldukça artmış ve turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Cotyora(Bozukkale)
Altınordu ilçe merkezine 2 km mesafede Güzelyalı Mahallesinde yer almaktadır. 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir. Cotyora(Bozukkale) Ordu’nun tarihindeki ilk kuruluş yeri olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre Bizanslılar tarafından XI. yy.’da yapılan küçük bir gözetleme kulesinin burada yer aldığı anlaşılmıştır.

Kurul Kaya Yerleşkesi
Altınordu ilçe merkezine 13 km mesafede, Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2010 yılında başlatılan kazılardan sonra Kurul Kayalığı olarak bilinen mevkiinin bir kale olduğu tespit edilmiştir. Arkeolojik kazılar 2200 yıllık tarihi ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda bulunan Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin 2 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele Heykeli günümüze kadar sapasağlam gelmiştir.

Karaoluk Çiseli Şelalesi
Ordu-Fatsa yolu üzerinde 26 km mesafede olan Karaoluk Mahallesi sınırları içerisindedir. Şelalenin yanına kadar kolay bir şekilde ulaşılabilir. Her mevsim suların aktığı şelalede doğal göletler oluşmuştur. İlk gölet şelalenin dökülmeye başladığı yerde, ikinci gölet ise şelalenin döküldüğü yerdedir. Etrafı ormanlarla ve zengin bitki örtüsü ile çevrili şelalenin çevre manzarası da etkileyicidir.

Kazankaya Şelalesi
Çaybaşı ilçe merkezinden 5,5 km uzaklıktadır. İlçe merkezinden araç ile ulaşım mümkündür. Doğal güzelliği ile gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri olup, şelalenin bulunduğu nokta bir gezi parkurudur. Elektrik ve su mevcut olup orman içerisinde kamp yapılma imkanı vardır.

Çambaşı Yaylası
Kabadüz ilçesinde yer alan Çambaşı Yaylası Ordu’nun en gözde yaylalarından birisidir. 77 obası bulunan yaylanın geçmiş tarihlerde de önemli bir yeri var. Obaların merkezi konumundadır. Yaylada otel, restoran, market, pazar bulunmaktadır. Denize en yakın kayak merkezinin de bulunduğu yayla yaz kış çok sayıda ziyaretçisi vardır. Telefon erişimi var uygun kamp alanları mevcuttur.

Çambaşı Kayak Merkezi
Çambaşı Kayak Merkezi ülkemizin denize en yakın kayak merkezinden biridir. 650 dönüm arazi üzerinde telesiyej, kayak evi, otel, helikopter pisti ile idari ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Kayak merkezi, 1 km uzunluğunda bir piste sahiptir. Yaylada otel, restoran, lokanta, piknik yerleri, çarşı, pazar, sağlık ocağı bulunmaktadır.

Perşembe Yaylası
Aybası ilçesinde bulunan Perşembe Yaylası, doğa harikası menderesleri ile meşhurdur. Aybastı ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Perşembe Yaylası görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Menderesleri, göleti, platoları, şelaleleri ile ilgi odağı olan, konaklama ve yeme içme olanaklarının bulunduğu yaylada telefon, internet, elektrik mevcuttur. Kamp yapmak oldukça keyiflidir.

Ulugöl
Gölköy ilçesi Haruniye Mahallesi’nde yer alır. Gölköy ilçesine yaklaşık 17 km mesafededir. Çevresi meşe ve gürgen ağaçları ile çevrilmiş bir krater gölüdür. 26.5 hektarlık bir tabiat parkıdır. Çevresinde yerleşim yoktur. Her mevsim görülmeye değer bir manzaraya sahiptir, sonbaharda oluşan renk harmonisi kaçırılmamalıdır.

Hoynat Adası
Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Ramazan köyü sınırları içerisinde Hoynat tünelinin hemen yanındadır. Eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilmektedir. Üzerinde su kalıntısı bulunur. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli Karabatakların Türkiye ‘ de tek yuva yaptığı yerdir.

Keyfalan Yaylası
Mesudiye merkezine 20 km mesafededir. Yaylada, bakkal, manav, kasap, kır kahvesi, et lokantası hizmet vermektedir. Yerli halka ait yayla evlerinden et ve süt mamulleri temin edilebilir. Bölgede telefon ve internet erişimi vardır. Kamp alanları ve doğa yürüyüş parkurları mevcuttur.

Uluvahta Yaylası
Gölköy ilçe merkezine 14 km uzaklıktadır. Uluvahta Yaylası’nda 5000’i aşkın kişinin katılımıyla yayla şenlikleri düzenlenir. Etkinliklerin en büyüğü Uluvahta Yaylası halk tarafından çadırların kurulduğu, halk konserlerinin düzenlendiği yayla şenlikleri bölgenin en coşkulu festival ve panayır havasında geçen etkinliktir.

Ulugöl(Üreğil) Yaylası
Mesudiye ilçesi Kara Tepe’nin eteklerinde çam ormanlarının içerisinde ve çimlerle kaplı açık alanlarda kurulu olan yayla ilçe merkezine 28 km uzaklıktadır. Geleneksel yayla evleri mimarisine, oba yerleşim desenine örnek oluşturacak niteliktedir. Elektrik ve su bulunan bu yaylada göl manzarasına karşı kamp yapabilir, doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Taşbaşı Kilisesi
Ordu merkezinin girişinde, sahil şeridinde yer alan oldukça görkemli bir yapıdır. 1853 yılında bölgede yaşayan Rum Ortodoks cemaati tarafından yaptırılmıştır. Tamamı kesme taştan yapılmış, günümüze kadar ayakta kalabilen bazilika şeklinde bir yapıdır. 1983 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen kilise, 2000 yılından itibaren Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi
Altınordu ilçe merkezinde yer almaktadır. 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Paşaoğlu Konağı, zemin katı dahil olmak üzere üç katlıdır. Zemin kadı idare, birinci katı etnografik eserler seksiyonu ve ikinci katı ise konak özelliklerini taşıyacak şekilde düzenlenmiştir. Konak 625 m²’lik bir alana inşa edilmiştir.

Kahraman Sağra Fındık Müzesi
Altınordu ilçe merkezinde, üç katlı tarihi Kahraman Sağra Konağı restore edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla müzeye dönüştürülmüştür. Fındık ile ilgili her şeyin sergileneceği müzenin adı ise ” Fındığın Öyküsü Müzesi” oldu. Tematik müzede, fındık dikimi, üretimi, hasat süreci, işlenmesi ve nakliyesi temaları işlenmiş durumdadır.

Çikolata Park
Gülyalı ilçesinde bulunan Çikolata Park, Ordu’nun 19 ilçesinde üretilen coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı bir eko turizm noktası oldu. Ayrıca Ordu’ya özgü ürünlerin ağırlıklı olduğu yöresel kahvaltı ile de dikkatleri üstüne çekiyor. Çikolata Atölyesi’nde üretimi yapılan çikolataya, kentteki Kurul Kalesi’nde 2016 yılında yapılan arkeolojik kazıda 2 bin 100 yıllık heykeli bulunan, mitolojide “Ana Tanrıça” olarak anılan Kybele’nin adı verildi. Tamamen Kybele ve Ordu konseptli üretilen çikolatalar; fındık, bal, kokulu üzüm, mavi yemiş, ısırgan gibi Ordu’da bulunan sebze ve meyvelerden yapılıyor. Kurum ve kişisel workshoplarla Çikolata Kafe’de, kendi çikolatanızı kendi tercih ettiğiniz içeriklerle hazırlama imkânı sunuluyor.

Bolaman
Fatsa ilçe merkezine uzaklığı 9 km olan Bolaman, tüm doğallığı ve güzelliği ile sizi büyüleyecektir. Denize sıfır, mavi ile yeşilin kesiştiği doğal güzelliği ile Ordu’nun özel yerlerindendir. Haznedaroğlu Konağı bilinen tarihi yapılarından biridir. Bolaman’ın pideleri çok meşhurdur. Deniz kenarındaki pidecilerde Karadeniz’de yiyebileceğiniz en güzel pideleri tadabilirsiniz.

Yalıköy
Fatsa ilçesine bağlı bir sahil mahallesidir. Eski Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunmakla birlikte, 2008’de Karadeniz sahil yolunun tamamlanmasıyla bu kasaba yol dışında kalmış ve doğal yapısını bozulmadan korumuştur. Ekmeği ve Yalıköy Köftesi ile meşhurdur. Balıkçı barınağı çevresinde balık restoranları yer almaktadır. Günlük, taze balık çeşitlerini bulmak mümkündür.

Ordu'nun Tarihçesi

Ordu ili topraklarında bilinen ilk yerleşmelerin tarihçesi M.Ö.  VII.  Yüzyıl’a kadar gitmektedir.
İl merkezinde bilinen ilk yerleşme yeri, Kirazlimanı Mezarlığı yanındaki Bozukkale (Kotyora)dır. M.Ö. IV. Yüzyıl’da İran taraflarından savaştan dönerken Kotyora’ya uğrayan Yunalı komutan Ksenophon, burada yerleşik bir kavimle karşılaştıklarını ve 45 gün kaldıktan sonra yollarına devam ettiklerini belirtir. (Anabasis, MEB Y.1962)
Kotyora küçük bir koloni idi. Burası, M.Ö.  II. Yüzyıl’da Pontus Kralı  I.Farnak zamanında boşaltılarak halkı Giresun’a nakledilmiştir.
M.Ö. 675’lerden itibaren Ordu’nun içinde bulunduğu Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne sırayla, Kimmerler, Miletliler, Persler, Makedonyalı İskender ve komutanları hakim olmuştur. Bundan sonra yöreye, yaklaşık 3,5 asır yaşayan Pontus Devleti (M.Ö.280-M.S. 63) hakim olmuştur. Bu devleti Roma İmparatorluğu ortadan kaldırmıştır.
 
Kotyora’nın Grekçe’de Dağ Eteği anlamına geldiğini söyleyen bazı tarihçilerin aksine Prof. Dr. Necati DEMİR, Kotyora kelimesinin aslının Kut Yöresi olduğunu, burada Kut Türklerinin yaşadığını, bu ismin sonradan dönüştürüldüğünü iddia eder.
Aynı bilim adamı, makalelerinde Bolaman isminin de Pontpolemenyum’dan gelme değil, Balaban Türklerinden gelme bir kelime olduğuna yer vermektedir.
Ordu yöresinde yaşayan kaimlerden Halipler madencilikte ileri gitmiş olup, Ordu topraklarında demir madeni başta olmak üzere bazı madenleri işlemişlerdir.
Yunan tarihçisi Ksenophon (doğumu M.Ö.431)nun, Onbinlerin Dönüşü adlı eserine göre Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde (tabii Ordu topraklarında da) M.Ö. 400 yılında, Kolhlar, Driller, Mossinoikler, Halipler ve Tibarenler gibi Yunan asıllı olmayan kavimler yaşamaktaydı.
Fatsa merkezde bulunan tarihi Cıngırt Arkeolojik Yerleşmesi’nin , M.Ö. bu coğrafyada hüküm süren Pont Polemenyum krallarının cariyelerinin mesire yeri olduğuna dair kayıtlar mevcuttur.
Keza, Perşembe ilçesi sınırları içinde deniz kenarında bulunan ünlü Yason Burnu’nun çok eski zamanlara kadar insan yerleşmesine sahne olduğu bilinmektedir ki, dünyaca ünlü Argonot Efsanesinin geçtiği mekânlardan biri de bu yöredir.
İl Merkezine 13 km. uzaklıkta olan ve bu gün bir turizm merkezi haline getirilen tarihi Kurul Kaya Yerleşkesi’nin de tarihçesi 2.000 yıl öncesine kadar iner.
 
Gölköy kalesi de çok eskidir. Bu kale, Pers Kralı Dara(Daryüs) tarafından M. Ö.  V. Yüzyıl’da yaptırılmıştır.
Çambaşı Yaylası da, insanların çok eski tarihlerden beri yaşadığının izlerini taşımaktadır.
Burada, M.Ö. ki çağlarda yaşayan insanların madencilik yaptığına dair izlere bu gün bile rastlanmaktadır.
Ulubey Çubuklu, Mesudiye Meletios ve Ünye Kalesi gibi tarihi kaleler, 2.500 yıl öncelerinden kalmadır.
Bu gibi yerleşmelerin onlarcasının bulunduğu Ordu topraklarının ne kadar eski çağlardan beri insan yerleşmesine mekânlık yaptığı anlaşılmaktadır.
Türklerin Ordu’ya gelişlerine kadar (14. Yüzyıl) yörede, Roma ve daha sonra da Trabzon Rum Devleti  (1204-1461) hâkimiyet kurmuştur.
Türklerin Ordu’ya Yerleşmeleri
Türklerin (Oğuzların Çepni kolu) Ordu topraklarına ilk girdiği nokta, Aybastı Perşembe Yaylasıdır. 1105 tarihinde yaz aylarında burada Danişmendoğlu Beyi Emir Danişmend Gazi komutasındaki 6 bin kişilik bir ordu ile Trabzon Devleti’nin 70 bin kişilik büyük gücü arasında çok şiddetli bir savaş olmuştur.
Sayıca çok üstün olan düşman ordusu karşısında yiğitçe mücadele eden bu küçük Türk ordusu, büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kalmıştır. Yaralı olarak kurtulan Danişmend Gazi, Danişmendli Beyliğinin başkenti Niksar’a götürülmüş ve bir süre sonra vefat etmiştir. Türbesi Niksar’dadır.
 
Onun komutanlarından olduğu sanılan Emir Kümbet’in türbesi ise bu yaylada bulunan ve o savaşta şehit olan askerlerin bulunduğu mezarlıktadır.
Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız’ın araştırmalarına göre, Ordu Türkler tarafından ancak 14. Yüzyıl’ın sonlarında feth edilmiştir.
“…Önce Niksar’ın doğu taraflarındaki bölgede kurulmuş olan Hacı Emir Beyliği, faaliyetlerini 14. Yüz yıl sonlarında doğuya doğru geliştirmiş ve bu Türk beyliğinin en büyük beylerinden birisi olan Süleyman Bey,1396-97’de Giresun şehrini zapt etmiştir. Süleyman Bey’in bu fethiyle birlikte, bölgeye, Çepni, Döğer, Eymir, Karkın, Alan-Yutlu, Bayındır, İğdir gibi Oğuz boyları gelip yerleşmişlerdir. Bu boyların hatıraları bölgede hala yaşamaktadır. Bundan çok kısa bir süre sonra yine aynı Bey tarafından, Ordu toprakları feth edilmiştir.”
Adı geçen Beyliğin Ordu topraklarındaki başkenti, günümüzde Mesudiye’nin bir köyü olan Kaleyköy idi. Burada, Hacı Emiroğulları tarafından yapılan ve artık harabeye dönüşen bir kale ve kalenin yakınında da büyük bir tarihi mezarlık bulunmaktadır.  Bu mezarlıktaki üç adet kümbetin Hacı Emir Beylerine ait olduğu sanılmaktadır.
1270’li yıllarda buralarda yaşayan Hacı Emiroğlu Beyliği, ancak 130 gibi yıl çok uzun bir zaman sonra, Ordu merkeze 4 km. uzaklıkta Ulubey yolu üzerinde bulunan Eskipazar’a gelmişler ve burayı şenlendirmişlerdir.
 
Eskipazar’ın, küçük bir kasaba merkezi olarak Hacı Emir Beyliği tarafından kurulduğu bilinmektedir.
Burada bulunan iki hamam ve bir cami ile tarihi mezarlık, tamamı ile Türklere aittir.
Bir zamanlar burada hareketli bir Pazar kurulduğu “Eskipazar” denmesinden de anlaşılmaktadır.
19. Yüzyıl’da burada yörenin toprak ağaları arasında müthiş kan davaları meydana gelmiş, bunun üzerine Osmanlı Payitahtı tarafından Samsun’da bulunan Askeri birliğin komutanı Osman Paşa, yörede asayişi sağlamakla görevlendirilmiştir. Yöreye gelen bu komutan, kısa zamanda toprak ağalarını en şiddetli biçimde cezalandırmış ve toplumsal huzuru sağlamıştır.
Ancak, bir nevi derebeyi olan bu büyük sülalelerin kanlı çatışmalarından gına getiren Eskipazar ve civarında yaşayan halk kitleleri, bölgeyi terk etmiş ve bir zaman sonra, burası tamamen boş kalmıştır.
Ordu Adı Nereden Gelmektedir?
Ordu ismi, Türklerin bu bölgeye geldikleri tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bazılarının iddia ettikleri gibi, Fatih Trabzon’u feth etmek için geçtiği yöremizde ordusu ile konakladığı için bu ad verilmemiştir. Zira Fatih, Erzurum üzerinden Trabzon’a gelmiştir.
Yine, asayişi sağlamak için Samsun’dan gelen Osman Paşa’nın askeri birliğine dayandırılan rivayet de tümüyle yanlıştır.
 
Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı ünlü eserinde Ordu isminin manası, şehir, saray, başşehir, sahil şehri olarak geçer.
Bu duruma göre, Hacı Emir Beyi İbrahim’in oğlu Bayram Bey tarafından kurulan Eskipazar’ın o günkü adı şöyledir:
“Bölük-i Niyabet-i Ordu bi, ism-i Alevi” dir.
Hemen belirtmek gerekir ki, buradaki alevi, bu günkü manasında kullanılmıyor, bir cemaat, bir sülale anlamında kullanılıyordu.
Keza, Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı çok tanınmış olan “Divan-ı Lügat’it-Türk” adlı büyük eserde, Ordu, bir yere yerleşmek, Hakan’ın yurdu, ordulanmak gibi anlamlara gelmekteydi.
15. asır başında Eskipazar’da bu adla kurulan Ordu kazası, günümüzde de aynı adını korumaktadır.
Resmi kayıtlarda Eskipazar yerleşmesinin adı, Bayramlı, Bayramlu mea İskefsir ve Milas, Behram Şah, Behramlı, Eyalet-i Behram, Ordu Bayramlu Eyaleti şeklinde geçmektedir.
Ordu’nun hemen batısında, Hacı Emir Beyliği ile aynı çağda hüküm süren Taceddin oğulları Beyliği’nin de başkentinin adı da Ordu idi.
Osmanlılar Döneminde Ordu Yöresi
Yıldırım Beyazıd zamanında Osmanlı topraklarına dahil edilen ordu yöresi ile ilgili en doğru bilgiler, Osmanlı resmi kayıtlarında geçer.(Kimi tarihçiler bu tarihi 1427 olarak kabul ederler.)
1455 tarihli Osmanlı Tapu Tahrir Defterleri’nde Ordu hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır.
Trabzon’dan 65 yıl önce Türk bölgesi haline gelen Ordu’da Türk olmayan (Rum ve Ermeni) etnik kökenlilerin oranı, Türk nüfusa göre çok düşük olarak belirtilmiştir.
Gayri Türk olanların en yüksek olduğu 17. asır başlarında bile Türklere oranı sadece % 7,9’dur.
15. asrın ilk yarısında Ordu topraklarında 6.651 Müslüman Türk ve 526 Türk olmayan hane bulunmaktaydı. Rum ve Ermeni olan bu insanlar, Hıristiyanlık dinine mensuptular. Ki bunlardan 326 hane, Selçuklulardan beri Milas (Mesudiye) Hapsamana (Gölköy) topraklarında yaşamaktaydılar.
Bu gün bile birçok yer ve eser ismi Türkçe olup, o günlerden kalmadır. Bir örnek olarak Ulubey kazasını verebiliriz. Ulubey,14. asırda bu günkü Kardeşler (Sevdeş) köyünü kuran ve yerleşen ve burayı bir nahiye merkezi haline getiren Sevdeş beyin unvanıdır.
Ulubey’de hiçbir köy ismi Türkçe’den başka bir dilde değildir. Bahaeddin, Durak, Uzunmahmut, Eymür, Şuayp, Sayaca, Kadıncık (Hatuncuk),Ören, Hocaoğlu, Kızılen, Ohtamış ve daha onlarcası. Ordu ilinin neresine gidilirse gidilsin, Türkçe olmayan yer isimlerinin sayısı, iki elin parmağını geçmez.
          
Tapu Tahrir kayıtlarından, Ordu yöresinin Selçuklu dönemindeki idari teşkilatının pek değiştirilmediği anlaşılmaktadır.
Bölgenin yönetimi, Tımar beylerinin elindeydi.
16.asırda bölgenin en önemli ve hareketli merkezinin Gölköy Kalesi olduğu bilinmektedir.
O çağlardan 18. Yüzyıl sonlarına kadar Ordu bölgesinde şehircilik hemen hemen hiç yoktur. Hacı Emir beyliği tarafından kurulan Eskipazar (Bayramlu),bir süre sonra bu hareketliliğini yitirmiştir. 1455’lerde Eskipazar’da 19 hanelik Cemaat-i Muhtelife denilen iş sahipleri ve zanaatkârlar bulunuyordu. Ayrıca kadimlik yurtlarında yaşayan ve vergi vermeyen 47 aile mevcuttur.
Halkın hemen hemen tamamı çiftçilikle geçiniyordu. Bir örnek olması kabilinden söyleyelim ki,1520’den itibaren yöredeki vergi mükellefi çiftçi oranı % 96 civarındaydı.
Daha çok arpa, buğday, mısır, kendir üretilmekteydi.
Tam Çiftliğe sahip olanların sayısı 1613’de 14 idi. 1485 Tarihli Tapu Tahrir kayıtlarında Ordu bölgesinin adı “Vilayet-i Bayramlu me’a İskefsir ve Milas” tır.
İskefsir, şimdi Tokat’ın bir ilçesi olan Reşadiye, o zamanlar Ordu’ya bağlıdır. Milas ise bu günkü Mesudiye’dir.
Bulancak da o zamanlarda Kebsil adıyla Ordu’ya bağlı idi.
Bölge, 22 adet idari birime ayrılmıştır. Bu birimlerden biri nahiye, dördü niyabet, ikisi nahiye-i niyabet, sekizi bölük, ikisi bölük-i geriş, ikisi niyabet-i geriş ve birisi de divandır.
16. asırda Ordu, bütün Canik’in idare merkeziydi.
1520’de, bölgenin tamamı, Kaza-i Canik-i Bayramlu adıyla birleştirilmiş ve İskefsir, Bayramlu (Ordu), Bazarsuyu(Bulancak) olarak üç kazaya ayrılmıştı.
1548 yılında Ordu, Karahisar-ı Şarki (Giresun’un şimdiki ilçesi Şebinkarahisar) sancağına bağlıdır.
Türkler, Anadolu’nun hemen her yöresinde olduğu gibi bizim bölgede de oba, oymak, boy gibi sosyal gruplara ayrılmıştı.
Ordu Oğuzların bir kolu olan Çepni Türklerinin yerleştiği bölgedir. Yerleşmeler vadi boylarında gerçekleşmiştir.
Bolaman Vadisi boyunca, Çamaş, Bolaman, Niyabet-i Satılmış (Aybastı) gibi ilçe ile köy arasındaki yerleşmeler ve köyler kurulmuştur.
Melet Vadisi boyunca ise, iç kesimlerde Milas (Mesudiye), Alibeğce (Kabadüz), deniz kenarında Nefs-i Alevi Ordu, Bucak, İhtiyar, Şayiblü, Bedirlü, Ulubey ve bunlara bağlı köyler ve mezralar kurulmuştur.
Bugünkü Ordu’nun Kuruluşu
Kirazlimanı mevkii, şimdiki Ordu şehri kurulmadan önce, şenlikli bir yerleşmeydi. Rivayetlere göre, buraya ilk önce yerleşenler gemiciler olmuştur. Zaman zaman buraya gelen gemiciler, yöreyi çok beğenmeleri veya başka bilinmeyen sebeplerle burayı iskân alanı haline getirmişlerdir.
Nitekim Ordu’nun ilk mescidi olan Abdullah Reis Mescidi 1782 yılında burada inşa edilmiştir. Ancak, mutlaka korunması gereken bu eser, maalesef yıkılmıştır. Şimdi orada, Otel Belde faaliyet göstermektedir.
 
Kirazlimanı o kadar önemlidir ki, 1883 yangını ile Ordu şehri neredeyse tamamen yanmış, bunun üzerine uzmanlar, Kirazlimanı’nın kent merkezi yapılmasını önermişlerdir.
Nitekim Kirazlimanı günümüzde de önemini ve güzelliğini korumaktadır.
Eskipazar’ın önemini yitirmesinden sonra, bugünkü Bucak mahallesi giderek şenlenmeye ve kalabalıklaşmaya başlamıştır. (19. asrın başları.)
Zaten Bucak, aynı adla yüz yıllardan beri bir köy yerleşmesiydi.
Nefs-i Bucak adıyla neredeyse bir kaza merkezi haline gelen Bucak’ın mahalleleri şunlardır:
Selimiye, Aziziye, Saray, Kirazlimanı, Taşbaşı ve Düz Mahalle.
Bucak adı 1869 yılında değiştirilmiş ve Ordu adı resmi kayıtlarda kullanılmaya başlamıştır.
Bu tarihlerde artık Ordu küçük bir kaza merkezidir.
1869 yılında ilk Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Trabzon Mutasarrıflığı’nın yazısına göre, Bucak (Ordu) Belediyesinin ilk başkanı Hasan Ağa’dır.
O zamanlar, Ordu’nun üç nahiyesi vardı. Bunlar, Perşembe, Aybastı ve Ulubey me’a Hapsamana’dır. Hapsamana, şimdiki Gölköy’dür. Ancak, bir süre sonra Ulubey ve Gölköy müstakil nahiyeler şeklinde ayrılmıştır.
1872’de Ordu kazasındaki binalar şöyle tespit edilmiştir:
Hükümet binası, Gümrük binası, Karantina binası, Telgrafhane,15 çeşme,2 şadırvan,1 medrese,5 İslam mektebi,1 mekteb-i rüştiye (ortaokul),3 cami,28 han odası,1 hamam,17 fırın,158 mağaza,273 dükkân,1 tabya (topların mevzilendiği yer),1 fener ve 854 hane.
1872’de Ordu’ya Ziraat Bankası’nın ilk adı olan Memleket Sandığı kurulmuştur.
Ordu Kazasının İl Oluşu
1920 tarihinde Ordu kazasının 6 nahiyesi,318 köyü ve 180 bin nüfusu vardı. Yani Trabzon vilayetinin en gelişmiş kaza merkeziydi.
Ordu’nun il olması için, T.B.M.M. nde büyük mücadele verilmiştir. Mücadele veren bu üç önemli şahıs şunlardır:
Mesudiye mebusu Serdaroğlu Mustafa Bey, Tunalı Hilmi ve Şebinkarahisar mebusu Memduh beydir.
Bir kısım mebus (ki bunlardan biri de ünlü din alimi Konya Mebusu Vehbi beydir) Ordu’yu Giresun’a bağlamak için epey gayret göstermişlerdir.
4 Aralık 1920 tarihinde “Müstakil Sancak” yapıldı. Bu karar 69 Sayılı yasayla 4 Nisan 1921 tarihinde yürürlüğe girerek il statüsüne kavuşmuştur.
Büyük Ordu Yangını
Katırcıoğlu Mustağa Ağa’nın Belediye Başkanı olduğu 1883 senesinde Ordu’da büyük bir yangın olayı yaşanmıştır.
Aylardan temmuzdur. Yaz ayı olduğu için, fırınlarda sık olarak kadayıf dökümü yapılmaktadır. Pavli adlı bir Rum da geceleri kadayıf dökmekteydi. O temmuz gecesinde Pavli yine böyle kadayıf dökerken, kıvılcımlar birden bire fırının çatısını tutuşturur. Derken, yangın başka binalara da sıçrar. Gece başlayan yangın söndürülemez. Çünkü Belediye’nin itfaiye teşkilatı yoktur. Üstelik yapıların çok büyük kısmı, hartama çatılı ve ahşap malzemelidir. O gece başlayan talihsiz yangın, ertesi günü öğleye kadar devam etmiş, ne kadar ahşap bina varsa hepsi yanıp kül olmuştur.
Yalnız, Orta ve Yalı Camileri yanmamıştır. Çünkü bunların etrafı boş olduğundan yangın buralara sirayet edememiştir.
Ayrıca, Şadırvan civarında bulunan birçok yapı, Rum ve Ermenilerin olup taştandır. O nedenle yangında kısmen zarar görmüştür.
Osmanpaşa Şadırvanı da taş olduğundan yangından etkilenmemiştir.
Çarşı merkezi, hemen hemen tümüyle yanmıştı. Adeta Ordu şehri yok olmuştu.
Şehri yeniden kurmak gerekmekteydi. Bunun için Belediye Başkanı Mustafa Ağa, çok büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmıştı.
Ardından Belediye Başkanı olan Felekzade Süleyman Ağa, şehri bütün baskılara rağmen yeniden inşa etmek için, büyük gayret gösterir. Caddelerin genişletilmesine karşı çıkanlara karşı amansız bir mücadele verir.
Bu günkü Ordu’nun planı, işte Süleyman Ağa’nın eseridir.
Burada şunları ifade etmek gerekir;
Eğer o günkü Ordu, böyle bir yangın geçirmeseydi ve ahşap da olsa zamanın binaları korunsaydı, şimdiki Ordu hem otantik kalacak, hem de turizm için büyük bir şans olacaktı.
1875’lerden itibaren Ordu şehrinde sıtma hastalığı tüm Orduluların korkulu rüyası haline gelmişti. Birçok insan, bu nedenle hayatını yitirmekteydi. Bunun üzerine, Kaza erkânı ve zenginler, yaz aylarında Çambaşı Yaylası’na çıkmaya ve eylül-ekim aylarında da şehre dönmeye başlamışlardı.
Yaylaya bir kaymakamlık binası yapılmıştı. Bir zaman evvelce bir yangın sonucu bu buna da yok olmuştur.
Bir başka önemli hadise ise şöyledir:
Şair Tıflı Efendi, yaylada Şu’un-i Dâhiliye (İç Haberler) adıyla el yazma bir gazete çıkarmıştır. Bunun ne kadar sürdüğü bilinmediği gibi, bu el yazma gazeteden günümüze maalesef bir tek nüsha bile kalmamıştır.
Çambaşı Yaylası, dünyada ilk ve tek gazete çıkarılması ve kaza merkezi olması bakımından tektir.
1939 senesinde meydana gelen Erzincan depremi de Ordu’yu ikinci kez büyük yıkıma uğratmıştır.
 
Şehrin merkezinde bulunan birçok önemli eser yıkılarak ortadan kalkmıştır.
Kaynakça:
1-Ordu Yöresinin Tarihi Kaynakları (Prof. Dr. Bahaeddin YEDİYILDIZ-Ünal ÜSTÜN)
2-Ordu Şehri Belediye Tarihi (Sıtkı ÇEBİ)
3-Danişmendname (Prof. Dr. Necati DEMİR)
4-Ordu Şehri Hakkında Derlemeler ve Hatıralar (S.ÇEBİ)
5-Atatürk Ordu’da (S.ÇEBİ)
6-Ordu Tarihinden İzler (Prof. Dr. B.YEDİYILDIZ)
7-Ordu Kazasının Sosyal Tarihi (Prof. Dr. B.YEDİYILDIZ)
8-Ordu Yöresinde Oğuz Boyları (Mithat BAŞ-Ahmet GÜRSOY)
9-Ordu Basın Tarihi (S.ÇEBİ)
10-Ordu Kültür ve Turizm Envanteri (Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayını)
Flora Hotel Ordu